Vyhledávače.info » Články » Proč se nezobrazují inzeráty AdWords

Proč se nezobrazují inzeráty AdWords

Zkouším Google AdWords, ale některé reklamy se mi v Googlu vůbec nezobrazují — tak začíná asi nejčastější dotaz, který od nováčků v AdWords dostávám. V tomto článku proto shrnuji všechny možné příčiny, kvůli kterým se inzeráty AdWords nezobrazují, a uvádím i jejich řešení.

Nízký rozpočet

Nízký denní rozpočet je nejčastější příčinou, proč se inzeráty AdWords nezobrazují. Rozpočet se nastavuje pro každou jednotlivou kampaň jako denní maximum, ve skutečnosti ale Google garantuje jeho dodržení v rámci celého měsíce. Jakmile se mu zdá, že by mohl rozpočet přečerpat, začne zobrazování reklamy omezovat.

Dodržet rozpočet nemusí být pro Google vždy snadné, protože frekvence jednotlivých dotazů i míry prokliku dost kolísají. Sice se snaží zobrazovat reklamu roznoměrně, tj. třeba na každý třetí relevantní dotaz, ale ne vždy se mu to podaří. Například pokud na váš inzerát klikne dopoledne mnohem víc lidí, než Google předpokládal, odpoledne už se nemusí zobrazit vůbec.

Řešení: Zvyšte denní rozpočet kampaně.

Nezaplacený účet

Pokud za AdWords platíte bankovním převodem (nedoporučuji) a dojde vám předplacený kredit, reklama se přestane zobrazovat. Totéž nastane, pokud platíte kartou a Googlu se nepodaří peníze inkasovat například kvůli inkasnímu limitu, nedostatku peněz na účtě či expiraci karty. Nezaplacený účet je indikován výrazným upozorněním v záhlaví administračních stránek AdWords.

Řešení: Zaplaťte (platíte-li převodem), nebo odstraňte překážky v inkasu a znovu odešlete své platební údaje v sekci Můj účet (platíte-li kartou).

Revize účtu

Přibližně po prvních 100 tisících impresí (zobrazení) Googlu celý účet pozastaví a pečlivě zreviduje. Reklama se v takovém případě nemusí zobrazovat i několik dní. Dříve byly tyto revize pravidlem, nyní se zdá, že od nich Googlu upouští. Přesto s nimi raději počítejte.

Řešení: Nezobrazuje-li se žádná vaše reklama, žádejte o vysvětlení zákaznickou podporu Googlu.

Nový účet

Obvykle se sice raklama začne v Googlu zobrazovat do několika minut od aktivace nového účtu. Někdy to ale může trvat i pár hodin a u citlivých slov i pár dní. U partnerských serverů to vždy trvá několik dní.

Řešení: Trpělivost.

Změna textu inzerátu

Nové i změněné inzeráty se sice v Googlu obvykle zobrazují ihned, ale na partnerských serverech se začnou zobrazovat až po schválení editorem. Někdy se dosud neschválené inzeráty ani v Googlu nezobrazují naplno. Schválení editorem trvá obvykle jeden až tři dny, jednou jsem však už zažil skoro 10 dní. Schválení podléhá i sebenepatrněji změněný inzerát, třeba i jen s přidanou tečkou či s jiným cílovým URL.

Řešení: Inzeráty zásadně nepřepisujte. Raději přidejte nový a starý za pár dní zrušte.

Místní a jazykové cílení

Pokud reklamu AdWords cílíte jen na určité země, v jiných zemích se nezobrazuje. Přesto si můžete i z ČR zkontrolovat, jak se vaše inzeráty zobrazují třeba v Austrálii. Zadejte do Googlu dotaz jako obvykle a k jeho URL pak přípojte parametr &gl=au. Pro jiné země použijte místo au jejich národní doménu (uk = Británie, us = USA, sk = Slovensko atd.).

Podobné je to s jazykovým cílením. Cílíte-li na určitý jazyk, buď zvolte příslušný národní Google (např. Google.de pro němčinu), nebo k URL připojte (resp. změňte, pokud už tam je) parametr hl s dvojznakým kódem jazyka (hl=cs je čeština, hl=en angličtina apod.).

Řešení: Kontrolujte zobrazování svých reklam v tom národním a jazykovém kontextu, na který cílíte.

Vylučovací slova

Na úrovni reklamní sestavy (ad group) nebo celé kampaně jste si definovali vylučovací slova (negative keywords), která zobrazení konkrétního inzerátu brání. Tato chyba je typická spíše pro pokročilejší uživatele, kteří vylučovací slova hojně používají.

Řešení: Zkontrolujte všechna vylučovací slova a nepatřičná zrušte.

Nízká míra prokliku

Nedosahují-li určitá klíčová slova dostatečné míry prokliku (CTR) mohou být pozastavena či zablokována. To je v seznamu slov indikováno stavy Čekající (On hold) a Zablokované (Disabled). Podrobnosti a řešení viz článek Stavy klíčových slov v AdWords.

Nová slova se špatnou historií

Do stavu Čekající (On hold) či Zablokované (Disabled) se někdy mohou dostat klíčová slova ihned poté, co je přidáte. Je tomu tak v případech, kdy tato slova v těchto stavech někde jinde v účtu již jsou, byť třeba jen v již zrušených či pozastavených kampaních nebo sestavách (ad group).

Řešení: Slova ve stavech Čekající (On hold) či Zablokované (Disabled) důsledně rušte i ze zrušených či pozastavených kampaní a sestav.

Volná shoda

Klíčová slova ve volné shodě (broad match), tj. bez uvozovek či hranatých závorek, se chovají trochu nepředvídatelně. Podle definice by sice měla spouštět reklamu na každý dotaz, který daná slova kdekoli a v libovolném pořadí obsahuje, ale ve skutečnosti to neplatí.

Google s každou klíčovou frází ve volné shodě zachází nejprve jako s přesnou shodou (exact match), a teprve když je spokojen s mírou prokliku (CTR), začne přidávat další kombinace. I u těch si ale průběžně hlídá míru prokliku a není-li u některých dotazů dostatečná, reklamu na ně nezobrazuje.

Řešení: Zvyšujte míru prokliku a místo volné shody (broad match) používejte více frázovou (phrase match) a přesnou shodu (exact match).

Citlivá slova

Některá slova nemá Google rád. Patří mezi ně například některé obchodní známky, názvy drog, zbraní apod. Většinou tato slova Google označí příznakem Disaproved, ale někdy ne.

Řešení: Zkontrolujte stav slov, zda není Disaproved a zvažte, zda by slova nemohla Googlu vadit.

Reklama se zobrazuje

Občas někdo svůj vlastní inzerát prostě přehlédne. Zkontrolujte si pečlivě i horní vodorovné pozice a nezapomeňte, že placené odkazy mohou pokračovat i na dalších stránkách výsledků hledání.

Řešení: Pečlivě si prohlédněte výsledky vyhledávání.

, 29. březen 2005

Komentáře

 1. Co dělat se slovy které jsou opravdu hodne cilene a po pridani je google automaticky da jako čekající ? Jedná se o 2-3 slovne fraze, ktere presne vystihuji odkazovanou stranku.

  Radek Karban    15.4.2005 23:13    #

 2. Se slovy, která spadnou do stavu čekající hned po přidání, je třeba dělat totéž, jako se všemi ostatními čekajícími—musíte nejprve eliminovat slova v testování. Více viz článek Stavy klíčových slov v AdWords.

  Marek Prokop    15.4.2005 23:42    #

 3. Marku máte pravdu, ale jen částečně. Velmi dobře rozumím otázce pana Karbana – Google má se stavem “čekající” dost velké problémy a startovat dnes novou kapaň může být o nervy – při hodnocení konkrétního slova se bere v úvahu CTR na jiných (cizích) účtech (jak píšete v odkazovaném článku). A to velmi komplikuje situaci.

  Navíc nemusí mít zobrazovaný status vůbez žádný význam, jak jsem se nedávno přesvědčil: startoval jsem kampaň pro klienta a věděl jsem, že jisté fráze jsou vyhledávány, můj inzerát byl velmi relevantní, a přesto se mi i pro velmi cílené fráze objevoval status “čekající”. Tento status tam jeden den byl, pak dva dny ne, pak zase ano atd. Nicméně nezávisle na statusu byl počet impresí roven nule. Vyměnil jsem si několik e-mailů s technickou podporou AdWords. Závěrečné zjištění bylo o tom, že část mých slov čeká na schválení a do té doby se inzeráty s nimi spojené nezobrazují. Takže kdybych se v mezičase soustředil na řešení problému “čekající” (tento status se v mezidobí sřídavě objevoval a zase mizel), byla by to úplně zbytečná námaha.

  Jaromír Klimek    17.4.2005 20:37    #

 4. No mne sa reklama v Adwords nezobrazuje na anglicke klucove slova.
  Ked som tam dal “značkové červené víno” tak na tuto frazu sa mi
  reklama zobrazuje. Skusal som rozne varianty ale situacia je stale rovnaka anglicke nie a slovenske ano. Cela reklama je v angličtine, pre anglicky hovoriace krajiny. Kampaň je AKTIVNA. Klúčové slová tiež, aspoň sa to tak tvári. Predpokladal by som že jedna a tá istá kampaň bude bud zastavená alebo nie. Ale nie že na jednu frázu sa mi zobrazí a na druhú nie.
  ——————————————-
  Jazyky: Všetky jazyky
  Lokality: Globálné alebo celoštátne, všetky krajiny
  ——————————————-
  Kľúčové slovo Stav Kliknutia Zobrazenia
  značkové červené víno Normálne 0 1
  wine wholesale Normálne 0 0
  [wine wholesaler] Normálne 0 0

  Juraj Bukera    18.5.2005 13:25    #

 5. Mam na AdWords dve kampane, bohuzeljedna z nich je odstavena uplne. A to proto, ze web se zabyva alkoholem a mezi klicova slova patri logicky alkoholy.

  Napsali mi ze proste reklamu na alk. nepodporuji a ze si muzu stezovat maximalne na nadrazi :(

  — Martin    8.7.2005 12:35    #

 6. Skoda, ze neexistuje nic podobneho u nas v Cechach. Je pravda, ze Google neumi sklonovat (zatim), ale lze mezi klicova slova vlozit cestinu a ruzna slova sklonovana. Yahoo to same.

  Daniel Nytra    15.11.2005 15:43    #

 7. V cestine napr. existuje Qwer a E-Target, pravdou je ze kvalit Google Adwords zdaleka nedosahuje ani jeden

  Ivo    6.12.2005 14:05    #