Vyhledávače.info » Články » Stavy klíčových slov v AdWords

Stavy klíčových slov v AdWords

Google nedávno změnil systém hodnocení klíčových slov v AdWords a mnoho izerentů je od té doby poněkud zmateno, co nová kouzelná slovíčka V testování (In trial) a Čekající (On hold) znamenají a jak s nimi nakládat. Pokusím se to srozumitelně vysvětlit.

Jaké stavy slov v AdWords existují

Nejprve rekapitulace stavů, do kterých se mohou klíčová slova v AdWords dostat:

Anglicky Česky Význam
Normal Normální Slovo je aktivní, reklama se zobrazuje, riziko zablokování slova je minimální.
In trial V testování Reklama se sice zobrazuje normálně, slovo ale může být brzy zablokováno.
On hold Čekající Reklama se na toto slovo nezobrazuje, slovo ale ještě není definitivně ztraceno.
Disabled Zablokované Reklama se nezobrazuje, slovo je prakticky ztraceno.

Do jakého stavu se dostanou nová slova

Přechody stavů Google určuje stavy nově přidaných slov podle několika jednoduchých pravidel:

Z toho plyne, že i nově přidaná slova dosud zcela bez impresí (zobrazení reklamy) se mohou ihned dostat do stavu V testování a dokonce i Čekající, aniž byste to mohli nějak ovlivnit. Celkovou kvalitou svého účtu však můžete ovlivnit, kolik takových slov bude a jak dlouho v nevýhodných stavech zůstanou.

Přechody mezi stavy

Pro přechody mezi jednotlivými stavy platí tato pravidla:

Jaká míra prokliku je dobrá a kolik slov může být V testování

Zbývá vyjasnit, jaká míra prokliku se považuje za dobrou a špatnou a kolik pozic je k dispozici pro slova V testování. To již ale není tak jednoduché.

Pokud jde o míru prokliku, k dosažení stavu Normální by měla stačit hodnota 0,5 % na první pozici a o něco méně na pozice nižší. Do míry prokliku, podle které se inzeráty hodnotí, se však započítává pouze hledání v Googlu, nikoli hledání v partnerských vyhledavačích či reklama u obsahu (AdSense). Máte-li partnerské vyhledavače v kampani povoleny, může vám statistika ukazovat třebas 10% míru prokliku, a přesto 0,5% limit nesplníte, protože všechny kliky mohou pocházet z partnerských vyhledavačů.

Podobně nejistá je i kapacita účtu pro slova V testování. Google ji určuje pro každý účet dynamicky podle jeho výkonnosti (tj. zřejmě na základě míry prokliku všech slov v účtu), avšak žádné další podrobnosti k tomu nezveřejnil.

Jak se vyhnout zablokování slov

Z výše popsané teorie vyplývá, jak postupovat v praxi, abyste se vyhnuli zablokování či pozastavení cenných slov.

Především musíte vědět, že s vašimi slovy není něco v pořádku a že jim zablokování hrozí. Na to se výborně hodí základní Keyword report, v jehož nastavení zaškrtnete jen stavy V testování (In trial) a Čekající (On hold). Takto je vhodné slova kontrolovat alespoň jednou týdně, u kampaní s vysokou návštěvností i častěji.

Jakmile svá problémová slova znáte, zaměřte se na ta V testování a snažte se co nejvíce z nich eliminovat. To lze dvěma způsoby:

 1. Pokud se jedná o slova, která jsou pro vaši nabídku málo relevantní, jednoduše je zrušte. Většinou nemá smysl taková slova v kampani dlouhodobě držet.
 2. Jedná-li se o slova, která jsou pro vaši kampaň důležitá, musíte zvýšit jejich míru prokliku. Jak to udělat, je nad rámec tohoto článku, ale nejčastějšími metodami jsou spojení s relevantnějším inzerátem nebo doplnění vylučovacích (negative) slov k frázovým či volným shodám (phrase match, broad match).

Tímto postupem se vám uvolní kapacita pro slova V testování a začnou se vám zobrazovat inzeráty na další slova, která dosud byla Čekající. A to je přesně to, čeho chcete dosáhnout.

, 17. prosinec 2004

Komentáře

 1. “Pokud jde o míru prokliku, k dosažení stavu Normální by měla stačit hodnota 0,5 % na první pozici a o něco méně na pozice nižší.”

  0.5% je minimum – pokud slovo nedosahne 0.5% CTR na 1000 adviews, slovo je automaticky zablokovano.

  — Tomas    1.3.2005 21:32    #

 2. Ad 1: Neřekl bych, že tato úprava zhoršuje podmínky pro malé weby. Spíš naopak—ve svém důsledku podporuje vysokou relevanci inzerátů a pečlivě spravované účty, což jsou věci, které menší firmy umějí dělat lépe než ty velké.

  Ad 2: Není pravda, že je slovo automaticky zablokováno, pokud po tisíci impresích nedosáhne alespoň 0,5% CTR. Přibližně (ale opravdu jen přibližně) to tak fungovalo před změnou, kterou v článku popisuji, ale po ní už to neplatí ani přibližně.

  Marek Prokop    1.3.2005 23:00    #