Vyhledávače.info » Články » Sklik pro inzerenty AdWords

Sklik pro inzerenty AdWords

Sklik—nový PPC systém Seznamu—nezapře svou inspiraci v AdWords. Podobnost obou systémů je pro inzerenty výhodná, skrývá však i určitá rizika. Ne vše, co stejně vypadá, se v Skliku skutečně stejně chová. Pokud ale rozdíly znáte, zkušenosti z AdWords se vám v Skliku vyplatí.

Poznámka 1. – spojená s reklamou: Tímto článkem chci usnadnit přechod na Sklik zejména zkušenějším inzerentům AdWords. Pokud AdWords neznáte opravdu dobře, asi si z článku moc neodnesete. V takovém případě vám doporučuji seminář o Skliku školení PPC, které pořádá H1.cz. Podle svého uvážení to berte jako reklamu, nebo jako dobrou radu. V PPC systémech lze hodně získat, ale i hodně ztratit.

Poznámka 2. – bez reklamy: Sklik je nyní ve fázi beta verze a stále se mění. Tento článek se sice budu snažit udržovat aktuální, přesto však nemusí vždy přesně odrážet momentální stav Skliku.

Jak naplnit Sklik kampaněmi z AdWords

Většina inzerentů AdWords asi bude chtít nastartovat Sklik tak, že do něj své kampaně prostě zkopíruje. V zásadě tomu nic nebrání, je třeba však pamatovat na tyto nejdůležitější odlišnosti:

Budete-li chtít opravit inzerát, nehledejte pro to samostatnou funkci známou z AdWords. Inzeráty přímo opravovat nejde. Jde jen vytvořit nový a starý zrušit. Konečný efekt je ale stejný jako v AdWords, kde se inzeráty ve skutečnosti také neopravují.

Nyní se podívám na jednotlivé odlišnosti podrobněji, zamyslím se nad cenou za Sklik a na závěr přidám srovnání Skliku s AdWords z pohledu reklamních agentur a velkých inzerentů.

Kde se Sklik zobrazuje a jaké to má důsledky

Inzeráty Skliku se zatím zobrazují až na konci stránek výsledků hledání a na každé stránce zatím jen tři na posledních třech pozicích v hlavním sloupci nebo až po osmi v pravém sloupci, nejsou-li tam odkazy prodané dříve jako “garance první strany” (aktualizováno 11. 10. 2006). To může mít tyto důsledky:

Inzeráty se též zobrazují po osmi v pravém sloupci výsledku vyhledávání zboží (do článku doplněno 11. 10. 2006).

Výběr klíčových slov

Pokud v jedné reklamní sestavě či obecně v rámci celého účtu existuje více klíčových slov, které se mohou spojit s určitým dotazem, nevybírá Sklik primárně podle přesnosti shody jako AdWords, ale jen podle výše součinu CTR a maximální CPC. Do doby, než Seznam tuto vlastnost či spíše chybu změní, je třeba počítat s těmito důsledky:

Výběr inzerátů

Při výběru z více inzerátů v jedné reklamní sestavě preferuje Sklik inzerát s nejvyšším CTR pro dané klíčové slovo. Dokud CTR pro kombinaci slovo-inzerát nezná, vybere inzerát náhodně. Od určitého počtu impresí se již pro určité slovo bude zobrazovat jen jeden inzerát.

Tento mechanismus inzerentům prakticky znemožňuje souběžné testování více inzerátů včetně jeho využití pro A/B testování vstupních stránek. Dokud Sklik způsob výběru inzerátů nezmění (což plánuje), nedoporučuji více inzerátů do jedné sestavy raději vůbec vkládat.

Sklik a čeština

Protože je Sklik původní český PPC systém, očekávala se od něj lepší práce s češtinou, než nabízí Google, a i dosavadní recenze Skliku jsou v tomto směru pochvalné. Přesto však doporučuji opatrnost, protože Sklik češtinu nezvládá dokonale. Obecně platí, že u klíčových slov automaticky odstraňuje či doplňuje diakritiku a u volných shod pracuje s gramatickými tvary slov. V některých konkrétních případech však selhává.

Definujete-li např. klíčové slovo bazén ve volné shodě, spojí se opravdu i s dotazy obsahujícími slova bazény, bazénu nebo bazénů a na tyto dotazy se vaše slovo bazén v inzerátu zobrazí tučně. Třeba ze slova fotoaparáty však tvary fotoaparát nebo fotoaparátů odvodit zatím neumí.

Jak funguje ohýbání slov a diakritika u vylučovacích slov, se mi zatím nepodařilo zjistit a zdá se, že to nevědí jistě ani pracovníci podpory Skliku. V každém případě Sklik zatím neumí embedded match známý z AdWords, tj. vylučovací slova typu –[slovo] a –“slovo”.

Kolik vás bude Sklik ve srovnání s AdWords stát

Na to je těžká odpověď. Na jednu stranu budou asi ceny za klik v Skliku ještě dlouho nižší než v AdWords, na druhou stranu budou celkové náklady na kampaň zřejmě vyšší.

Minimální cena za klik činí v Skliku 16,8 haléřů bez DPH, což je méně, než kolik se obvykle podaří dosáhnout v AdWords. Díky tomu se Sklik dobře hodí pro rozjezd i nekomerčních webů či propagaci projektů pracujících s velmi malou marží. Za 1 000 Kč můžete získat skoro 6 000 návštěv, a to už zní opravdu zajímavě.

I v hodně konkurenčních segmentech bude zřejmě Sklik po určitou dobu rájem zkušených inzerentů. Dá se předpokládat, že inzerent vycvičený v AdWords dosáhne až řádově vyššího CTR než začátečníci, kteří se do Skliku v hojném počtu vrhnou. Za pár desetníků tedy můžete předběhnout konkurenty platící za klik mnohem víc než vy.

Objem vyhledávání v Seznamu je však v ČR až několikanásobně vyšší než v Googlu. Sklik vám tedy zřejmě přivede více návštěvníků za celkově vyšší cenu, i když cena za klik bude nižší. Malý počet inzerátů na stránce přesnější odhady a bohužel i optimalizaci značně komplikuje.

Další věc je, že Sklik nepochybně přinese vyšší režii na správu kampaní:

Sklik pro reklamní agentury a velké inzerenty

Firmám, které PPC kampaně spravují svým klientů, Sklik bohužel nenabízí prakticky nic než komplikace zvyšující režii správy kampaní.

Největší obavy mám z placení, protože ohlídat klienty, aby včas převáděli peníze do Peněženky, bude asi dost těžké. V důsledku reklama poběží s nepříjemnými výpadky narušujícími její účinnost a statistické vyhodnocování.

Ani velcí inzerenti zatím nebudou mít v Skliku na růžích ustláno:

Na druhou stranu se velcí inzerenti mohou těšit alespoň z power posting formátu zadávání klíčových slov pomocí **, který je v Skliku shodný jako v AdWords.

Související odkazy

, 6. červenec 2006

Komentáře

 1. Dobrý den, docela by mě zajímalo jakým způsobem a dobře nastavit v Adwords měření konverzí, možná by o tom mohl někdo něco napsat nebo je to jednoduché? Díky

  — Ike    9.7.2006 11:17    #

 2. Měření konverzí v AdWords je IMHO dobře popsáno v nápovědě AdWords, ale pokud jste narazil na nějaký problém, rád vám pomohu v poradně k AdWords.

  Marek Prokop    9.7.2006 14:51    #

 3. Já jsem se špatně vyjádřil, promiňte. Myslel jsem “Jak měřit konverze Skliku?”, zkoušel jsem měření pomocí AdWords, měří nějak zpětně (na výsledky zatím čekám), a nevím zda jsem je nastavil správně, zkoušel jste tuto metodu?

  — Ike    10.7.2006 00:42    #

 4. Ike: Podle meho nazoru je tak jako tak nutne si skript, ktery zobrazuje alespon zakladni informace o poctu objednavek z ruznych zdroju, udelat sam. Tak napriklad ja mam ted za mesic z Adwords podle statistiky Conversion tracking v AdWords:

  35 transakci
  31 konverzi

  A podle Google Analytics 18 transakci. Jeste nevim, co se kde pokazilo, ale je dobre zdroj informaci, kde presne vite, co je jak definovane.

  — m    10.7.2006 15:13    #

 5. ??Největší obavy mám z placení, protože ohlídat klienty, aby včas převáděli peníze do Peněženky, bude asi dost těžké.??

  Marku, není i obecně praktičtější platit z vlastního účtu a klientům přefakturovávat? Pro klienty je důležité mít statistiky, nikoliv evidenci plateb z vlastního účtu.

  Martin Michálek    10.7.2006 17:44    #

 6. [3] Ike, cross chanel tracking v AdWords by na měření Skliku asi použít šel, ale pak dostane jen souhrnný přehled nerozdělený na jednotlivá slova. Lepší by byl Google Analytics, i když ten je zase dost nespolehlivý. My používáme Clictracks, který je prozměnu drahý :-(

  Musíme doufat, že Seznam Sklik o měření konverzí brzy rozšíří .

  [5] Martine, nemyslím, že je praktičtější za kohokoli cokoli platit. Obecně to asi možné je, ale konkrétně my bychom si to při obratu kampaní, které spravujeme, mohli asi těžko dovolit.

  Marek Prokop    10.7.2006 20:13    #