Vyhledávače.info » Články » Co je nepřímý link building

Co je nepřímý link building

Co je link building, neboli budování zpětných odkazů, jistě nemusím čtenářům Vyhledávače.info vysvětlovat. Pokud snad přeci nevíte, doporučuji nejprve prostudovat mé články Co je to linkbuilding a Jak budovat zpětné odkazy. Dnes se zaměřím na jeho méně známou a obvyklou variantu – nazývám ji nepřímý link building – která je vhodná zejména pro komerční weby.

Skoro každý, kdo potřebuje získat hodně zpětných odkazů na komerční web, brzy narazí na typický problém: málokdo je ochoten na komerční stránky odkazovat. Část majitelů webů odmítá komerční odkazy ze zásady, část za ně očekává odměnu značně převyšující jejich reálnou hodnotu. Komerční stránky také jen zřídka nabízejí natolik atraktivní obsah, aby na ně lidé odkazovali sami od sebe, a obvykle je nemůžete odkazovat z diskusních fór aj. komunitních webů – bylo by to považováno za spam a uškodilo by to vaší pověsti.

Mnoho majitelů proto zaregistruje svůj komerční web jen do několika katalogů a tím pro ně budování zpětných odkazů končí. Je to škoda, protože nepřímý link building představuje velmi elegantní, snadný a účinný způsob, jak se z “odkazové klatby” komerčních webů vymanit.

Princip nepřímého link buildingu je jednoduchý a jde charakterizovat jedinou větou: Odkazujte na stránky, které na vás odkazují. Vysvětlím názorněji.

Přímý a nepřímý odkaz Vlastníte stránku A, pro kterou chcete získat zpětné odkazy. Neuděláte to však přímo. Místo toho získáte zpětné odkazy na stránku B, která odkaz na stránku A již obsahuje. Celý princip ukazuje obrázek.

Efekt této metody pramení ze základní podstaty odkazové popularity (_link popularity_) kvantifikované např. veličinou PageRank. Jak asi víte, PageRank odkazované (tj. cílové) stránky roste s počtem a hodnotou PageRanku odkazujících stránek. Klasický link building proto usiluje o zpětné odkazy z co největšího počtu stránek a přihlíží přitom i k jejich PageRanku. Nepřímý link building sice nezvyšuje počet přímo odkazujících stránek, zvyšuje však jejich PageRank. Výsledný účinek je proto velmi podobný.

Ale pozor. Reálná hodnota nepřímého zpětného odkazu může být (a obvykle i je) mnohonásobně nižší než hodnota odkazu přímého. Je tomu tak proto, že PageRank odkazované stránky klesá s počtem odkazů na odkazující stránce. Pokud tedy stránka C na obrázku předává jedním odkazem PageRank n a na stránce B je 10 odkazů, získá stránka A nepřímým odkazem pouze PageRank n/10 (resp. ještě trochu méně o tzv. útlumový faktor).

Z toho by se zdálo, že nepřímé odkazy moc výhodné nejsou a je to pravda – ve srovnání s přímými opravdu neobstojí. Vtip je v tom, že jich lze snadno získat mnohem víc, a to i tehdy, je-li budování přímých zpětných odkazů velmi obtížné a nákladné. Podívejme se na pár příkladů.

Sami jistě přijdete na mnoho dalších způsobů, jak nepřímý link building začlenit do své strategie optimalizace pro vyhledávače (SEO). A pokud ne, doporučuji skvělou knížku o SEO od Aarona Walla (bohužel anglicky a za peníze), která je podobných triků plná a vděčím jí i za námět na tento článek.

Na závěr ještě připomenu, že nepřímý link building – a budování zpětných odkazů obecně – není jen metodou SEO. PageRank, o kterém hovořím výše, je ve své podstatě modelem chování klikajících uživatelů a jeho hodnota odpovídá pravděpodobnosti, s jakou se na danou stránku proklikne náhodný návštěvník.

Link building proto přes získané zpětné odkazy přivádí i skutečné návštěvníky, nejen imaginární hodnoty různých ranků a dalších off-page faktorů. Je na vás, abyste vhodným výběrem odkazujících stránek zajistili, že přicházející návštěvníci nebudou jen náhodní a že vyhledavače podle zpětných odkazů správně uhodnou tematické cílení vašeho webu.

, 24. srpen 2005

Komentáře

 1. Myslím že takto se chová již celá řada komerčních firem. Především těch, co se zabývají webdesignem a mají alespoň základní představu o SEO.

  Ono už to vyplívá z logiky věci, pokud máte zajímavý projekt – chodí tam spousta lidí, stačí tedy jen přidat reklamu na své komerční stránky.

  Ivorius    24.8.2005 08:41    #

 2. Marku, já jsem některé věci v článku nepochopil. Například nevím, proč bych měl někam odkazovat. Píšeš:

  > Princip nepřímého link buildingu
  > je jednoduchý a jde
  > charakterizovat jedinou větou:
  > Odkazujte na stránky, které na
  > vás odkazují.

  Já jsem asi nepochopil, co je myšleno tím “odkazujte” (tedy ve skutečnosti chápu, že odkazovat je dobré, ale je to z jiných důvodů, než které popisuješ). Ten graf to také myslím nevystihuje moc dobře (nemá tam být obrácená šipka mezi C a A?).

  Myslíš snad, že by samotné stránky měly tak nízký rank, že by se na ně ještě muselo odkazovat z A (nebo z C?)? Co je vlastně stránka C?

  Text následující pod grafem už chápu dobře jako radu: sbírejte odkazy pro stránku B, pro které se odkazy sbírat dají. Z nich teprve odkazujte k sobě na stránku A (na kterou nikdo odkazovat nechce).

  Ačkoli nepřímý linkbuilding zní jako výborná metoda, má jednu zásadní nevýhodu. Téměř pro všechny postupy, které zmiňuješ, je potřebná určitá odbornost v tématu. Jak odborné články, tak weblog nebo odborné příspěvky do diskuse—to všechno vyžaduje, aby tyto nepřímé odkazy budoval odborník na dané téma. Pokud za mnou přijde hoteliér z Tater, že chce zpětné odkazy na své stránky o ubytování v Tatrách, tak ho sice mohu naučit, jak odkazy takto nepřímo získávat, ale většinou to nemůžu udělat za něj (psát články nebo zasvěceně přispívat do weblogů) a poskytnout mu tak službu, kterou chce.

  Jinak jde ovšem o výborný článek, gratuluju.

  Yuhů    24.8.2005 13:10    #

 3. [2] Dušane, díky za podrobný komentář. Pokusím se odpovědět.

  Slovo odkazovat je v článku párkrát použito jako určitá zkratka. Věta: “Odkazujte na stránky, které na vás odkazují,” ve skutečnosti spíše znamená: “Zajistěte si/získávejte zpětné odkazy na stránky, které na vás odkazují.”

  Graf zobrazuje rozdíl mezi přímým odkazem z C na A (spojnice C-A) a nepřímým odkazem z C na A (spojnice C-B-A). Šipky jsou v pořádku.

  V praxi obvykle leží stránky A a B na jiném webu než stránka C a vůbec nemusí patřit majiteli stránky C—viz příklady.

  Máš pravdu, že pro nepřímý link building je třeba určitá odbornost (a nejen odbornost; ještě důležitější jsou nápady, komunikační schopnosti a fůra času), ale to platí o jakémkoli linbuildingu, má-li se dělat pořádně a ve velkém.

  Utěšuji se nadějí (možná lichou), že Vyhledávače.info jsou odborný magazín a jeho čtenáři tedy popsanou metodu pochopí.

  Pro hoteliéra z Tater asi bude nejlepší, když mu vyškolíš brigádníka, případně mu doporučíš firmu, která linkbuilding za rozumnou cenu nabízí. I u nás už takové jsou.

  Marek Prokop    24.8.2005 14:08    #

 4. Dušane,

  jasně, že to vyžaduje čas/peníze. To je právě ta naivita, když si lidé myslí, že je možno vybudovat stovky/tisíce zpětných odkazů, aniž by bylo třeba většího úsilí.

  Nám klienti platí, abychom jim třeba takový web vytvořili. Mohu prozradit, že jeho vytvoření stojí tak kolem 150 000 Kč (záleží na oboru). Chce to mít nápad (aby na to lidé odkazovali) a pak na tom hodně makat.

  Nám na tom pak třeba makají dva kluci.

  Jestě jednu věc prozradím: mělo by to mít jinou IP adresu (dost jinou), než web, na který se odkazu.

  Robert Němec    24.8.2005 22:17    #

 5. Roberte,
  budování odkazů nemusí stát příliš mnoho, příkladem je např. automatická výměna odkazu přes nějaký katalog nebo lištu s odkazy, která se vloží do stránek klientů. Když máte potom vlastní systém, s pár stovkami klientů, máte o výměnu stovek odkazů postaráno, a co více, mají to zadarmo:) Link farma to samozřejmě není.

  Dalsim prikladem je pouzivani softwaru, ktery automaticky vyhleda (naprosto relevantni!) www stranky a podle PageRanku seradi, ulozi mail (treba ten na “link-exchange page”) a url danych stranek, a posle mail s zadosti o vymenu odkazu. Je to poloautomaticke reseni, takze potom staci jenom prijate zadosti vyridit, tj. vlozit manualne do stranek, ale i to by slo zautomatizovat.

  Jsou to IMHO efektivni a levne metody, nic neporusujete a jen ziskavate..:))

  Radek Karban    2.9.2005 19:50    #

 6. Radku,
  ako sa volá ten software na vyhľadávanie relevantných www stránok a ak to potom automaticky rozošle tie žiadosti o výmenu odkazov nejedná sa o spam?

  Vladimír Seman    14.9.2005 12:48    #

 7. 6 >>>
  ona je v podstate veskere posta, pokud vam to nekdo predem neoznami, ze ji chce poslat, nevyzadana = spam. takze i klasickou cestou jak se pta mailem o vlozeni odkazu je to to same. Nesmite brat relevantni email jako spam, jinak to je snad vsechno spam a email by mel radeji zaniknout..

  Radek Karban    14.9.2005 15:33    #

 8. Dobrý den, mám jeden problém. Zprovoznil jsem stránky http://cetnici.habartov.cz a snažil jsem se o validní kod atd., ale teď mě zajímá jedna věc. I přesto, že jsem dal link na několik stránek, ze kterých je pravidelně odkazováno na můj web, tak mi google neustále píše že neexistují žádné zpětné odkazy a page rank je pořád na nule. Jaký je rozdíl mezi zpětnými odkazy (cituji googla:”stránky, ze kterých vede odkaz na”) a stránkami, které link obsahují (opět cituji googla:”stránky, které obsahují”). Děkuji všem za vysvětlení.

  Jirka Převrátil    6.10.2005 14:48    #

 9. [8] Google nezobrazuje všechny zpětné odkazy a výpis nebývá aktuální. Obdobně neaktuální bývá hodnota Toolbar PageRanku. Pro kontrolu zpětných odkzů z českých stránek raději zkuste příkaz link: v Jyxu.

  Marek Prokop    6.10.2005 15:40    #

 10. Jeden z takovych softu se jmenuje Zeus a stoji okolo $200.

  Yunan    19.10.2005 13:07    #

 11. Se zpětnými odkazy na Googlu je to záhada – zajímalo by mne, jak často je přepočítává. V Jyxu se změna projeví většinou druhý den, Google to opravdu trvá.

  Jan Rozehnal    1.12.2005 22:28    #

 12. Google aktualizuje zpětné odkazy průběžně. Pokud je zpětný odkaz na stránce, kterou často reindexuje, zobrazí ho příkazem link: během pár dnů od vzniku.

  Jiná věc je, že Google zobrazuje příkazem link: jen část zpětných odkazů.

  Marek Prokop    2.12.2005 09:29    #