Vyhledávače.info » Články » Jak často jsou hledaná nejčastěji hledaná slova

Jak často jsou hledaná nejčastěji hledaná slova

Začátkem ledna vyhledávače již tradičně zveřejňují statistiky vyhledávání za uplynulý rok. Dozvídáme se, že uživatelé Googlu hledají Britney Spears a Paris Hilton1, českému Seznamu kraluje superstar a blesk2, kdežto uživatele Centra láká práce a hry3.

Zatímco široké veřejnosti slouží tyto statistiky spíše pro pobavení, internetoví marketéři v nich vidí zdroj obchodně cenných informací. Nedělají ale chybu? Mnozí možná ano.

Statistiky vyhledávačů totiž svádějí ke zjednodušenému výkladu. Zaujmou sice publikum zajímavými čísly, avšak fakta spíše zamlžují. Metodiku, bez které je jakákoli statistika jen bezcenný cár papíru, vyhledávače nezveřejňují a s termíny jako „slovo“, „klíčové slovo“ nebo „dotaz“ žonglují tak, že není jasné, co vlastně znamenají.

Výsledný dojem je, že uživatelé internetu vyhledávají převážně pár desítek až stovek slov a vše ostatní jsou jen malé ryby. Jenže to je fatální omyl. Ve skutečnosti internetovému vyhledávání vládnou dotazy, které se nikdy do žádných žebříčků nedostanou – dotazy unikátní. Jednotlivě se objeví jen jedinkrát za určitou dobu, ale dohromady jich je moc.

Význam unikátních dotazů občas připustí i samotné vyhledávače. Např. Seznam.cz svou statistiku vyhledávání za rok 2003 okomentoval takto4:

Portál Seznam.cz denně zaznamená přes 600 tisíc dotazů na vyhledávání, z toho je více než 70 % unikátních (...) Tradičně nejhledanější slovo v žebříčku (sms) má pouze 1% podíl na celkovém počtu vyhledávání.

Bohužel, letos už Seznam tak sdílný nebyl. Pokud mu však uživatelé v roce 2004 položili alespoň tolik dotazů, jako v roce 2003 (přes 600 tisíc dotazů denně, tj. přes 219 milionů za rok4), podílí se loňská jednička superstar s počtem hledání 1 540 1412 na celoročním objemu dotazů jen asi 0,7 %. Četnost hledání slov na dalších pozicích v žebříčku rychle klesá, takže celá první desítka se zřejmě vejde do 5 % a první dvacítka do 8 %.

Zatím ovšem stále vycházím ze statistik samotných vyhledávačů, které jsou kvůli chybějící metodice poněkud nedůvěryhodné. Ještě zajímavější by bylo vyhodnotit váhu unikátních dotazů z referrerových analýz konkrétních webů. Udělal jsem to a podělím se s vámi o výsledky.

Do testu jsem zahrnul pět komerčních webů, jejichž statistiky návštěvnosti sleduji systémem Navrcholu.cz. Tím je zaručena metodická jednotnost. Data pocházejí z výkazů hledaných spojení (frází) za druhý lednový týden. Podle nich přišlo na daných pět webů z vyhledávačů přes klíčová slova 7 533 návštěv. Další čísla shrnuje tento přehled:

Návštěv z vyhledávačů celkem: 7 533
Unikátních dotazů: 6 013
Počet opakovaných (alespoň dvakrát) dotazů: 842 (14 %)
Počet unikátních (pouze jednou položených) dotazů: 5 171 (86 %)
Podíl návštěv z unikátních dotazů: 69 %
Počet návštěv přes nejčastější dotaz každého webu: 300 (4 %)
Počet návštěv z 10 nejčastějších dotazů každého webu: 944 (13 %)

Dlužno dodat, že mezi jednotlivými weby jsou značné rozdíly. Na nejnavštěvovanější z nich přišlo v daném týdnu z vyhledávačů 5 727 návštěv, na nejméně navštěvovaný jen 176. Podíl návštěv z unikátních dotazů se pohybuje od 43 % do 75 % a podíl návštěv z jediného nejčastějšího dotazu od 2 do 19 %. Na druhou stranu je velmi stabilní podíl unikátních dotazů, který zůstává v rozsahu 83-90 %.

Z těchto čísel vyplývá, že většina návštěvníků z vyhledávačů přichází na typický komerční web přes mnoho různých dotazů, které jsou jednotlivě kladeny jen zřídka. Jinými slovy: nejčastěji kladené dotazy obvykle nejsou pro návštěvnost stránek tak významné, jak by se na první pohled zdálo.

Proč tomu tak je? Inu, uživatelé chtějí co nejpřesnější odpověď a tu jim vyhledávače na nejpopulárnější dotazy pravděpodobně neposkytnou. Většinou jsou totiž jednoslovné a tudíž příliš obecné. Jakmile ovšem uživatel z prvních nalezených výsledků zjistí, že se zeptal špatně, začne svůj dotaz zpřesňovat. Přidává další slova a tak vzniká nespočet různých kombinací.

Co z toho plyne pro praktický marketing založený na vyhledávačích? Na to už je odpověď těžší, neboť záleží na podmínkách konkrétního projektu a zvolené strategii5. Obecně se dá ale říci toto:

Zdroje

1 2004 Year-End Google Zeitgeist. Google. 22. 12. 2004.

2 Superstar v roce 2004 na Seznamu zvítězila. PR blog portálu Seznam.cz. 4. 1. 2005.

3 Co se hledalo na internetu v roce 2004. Centrum.cz. 6. 1. 2005.

4 Co a jak hledáme na internetu. PR blog portálu Seznam.cz. 20. 1. 2004.

5 Strategie optimalizace pro vyhledávače. Marek Prokop. Vyhledávače.info. 28. 12. 2004.

Tento článek vyšel poprvé 19. 1. 2005 v e-mailovém newsletteru Firma online.

, 20. leden 2005

Komentáře

  1. To tedy potvrzuje známé pravidlo, že informačně bohatý a tedy kvalitní obsah je nejlepší SEO

    Igor    19.2.2006 12:27    #

  2. Tedy obecne plati, ze zamerovat se na bohatost webu a zpetne dokazy a mam “vyhrano” ?

    Abeceda Zdravi .cz    23.5.2006 09:53    #